مقالات

انواع شیرآلات ظرفشویی

شیرآلات ظرفشویی

از آنجایی که در فرهنگ ما آشپزخانه از مهمترین مکان های خانه به شمار می رود، می توان گفت که ظرفشویی یکی از پر استفاده ترین و کاربردترین بخش های هر خانه است. به ویژه این که بسیاری از خانم ها روزانه بخش زیادی کارهای خود را با استفاده از ظرفشویی انجام می دهند. میزان استفاده از شیر ظرفشویی و کار کردن آن در مقایسه با سایر شیرآلات موجود در خانه بسیار بیشتر و زیادتر است. از این جهت، لازم است، در زمان خرید شیر ظرفشویی بهترین و با کیفیت ترین نوع آن را خریداری کرد. برای خرید بهترین شیر ظرفشویی لازم است، که با انواع شیرآلات ظرفشویی آشنایی پیدا کرد.

شیر آلات ظرفشویی

شیرهای ظرفشویی از جمله مهم ترین و اصلی ترین شیرهایی هستند، که در هر آشپزخانه ای وجود دارند. شیرهای ظرفشویی، شیرهایی هستند، که در داخل آشپزخانه و بر روی سینگ ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل این نوع از شیرآلات ظرفشویی یکی از پرکاربردترین شیر آلات منزل هستند. این شیرها امروزه از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. بر اساس کیفیت، طرح و مدلی که دارند، شیرهای ظرفشویی را می توان به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد. ولی با این حال، در زمان خرید شیر آلات ظرفشویی باید شیری را انتخاب و خریداری کرد، که علاوه بر داشتن کیفیت بالا، زیبایی آن نیز خوب باشد و با دکوراسیون آشپزخانه تناسب داشته باشد. به این صورت می توان بهترین و زیباترین و در عین حال متناسب ترین شیر را برای ظرفشویی انتخاب و خریداری کرد.

انواع شیرآلات ظرفشویی

با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه های مختلف زندگی بشری به وجود آمده است. در همه حوزه ها تنوع بسیار زیادی ایجاد شده است. در زمینه شیرآلات ظرفشویی هم این تنوع و پیشرفت بسیار زیاد بوده و امروزه اگر در بازار گشتی بزنیم به انواع شیر آلات ظرفشویی مواجه می شویم. با وجود این که شیر آلات ظرفشویی را بر اساس جنس و مواد به کار رفته در تولید آن، سبک و نوع طراحی، قیمت و کیفیت و همچنین محل نصب و تعداد دستگیره به کار رفته در آن به انواع مختلفی تقسیم کرد. ولی با این حال، در این مطلب تنها به بررسی انواع شیر آلات ظرفشویی بر اساس محل نصب و همچنین تعداد دستگیره هایی که دارند، می پردازیم.

انواع شیر آلات ظرفشویی بر اساس محل نصب

بر اساس این که شیر ظرفشویی که چه قسمتی باید نصب شود، می توان انواع شیر آلات ظرفشویی را به سه دسته تقسیم بندی نمود. از جمله این شیر آلات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

شیر آلات ظرفشویی متصل به سینک ظرفشویی

این مدل از شیر آلات ظرفشویی از جمله قدیمی ترین و در عین حال، محبوب ترین و پر فروش ترین نوع از شیر آلات ظرفشویی است. به دلیل اینکه این نوع از شیرآلات از تنوع بالایی برخوردار هستند و هچنین رنج قیمتی آن بسیار متفاوت و گسترده است و با قیمت های مختلف امکان خرید آن وجود دارد. علاوه بر این کیفیت این نوع از شیر آلات بسیار خوب و مناسب است.

همه این موارد و مزیت ها موجب افزایش محبوبیت و فروش بالای این گونه از شیرآلات شده است. این نوع از شیر آلات ظرفشویی معمولا بر روی سینک های دارای یک، دو و یا سه حفره نصب می شود. به این صورت که شیر در یکی از حفره ها قرار می گیرد و به سیفون و جای مواد شوینده متصل می شود. نکته مهم و کاربردی در این مدل از شیر آلات ظرفشویی این است، که برای نصب آنها نیاز به تعویض سینک ظرفشویی نیست. به همین دلیل برای بسیاری از مردم در شرایط اقتصادی امروز می تواند مناسب باشد.

شیر آلات متصل به کابینت

این نوع از شیرآلات ظرفشویی بر خلاف شیرهای قبلی بر روی کابیت نصب می شوند. در حالی که شیر آلات قبلی بر روی سینک نصب می شدند. علت نصب این نوع از شیر آلات بر روی کابیت، تلاش برای به وجود آوردن نما و جلوه ای زیبا و یکپارچه در آشپزخانه است. انتخاب این نوع از شیر آلات برای خانواده هایی که می خواهند، دکوراسیون آشپزخانه شان زیبا و یکپارچه باشد، مناسب است. این نوع از شیر آلات دارای سینک های زیر سنگ کورین است.

نکته مهمی که برای استفاده از این نوع شیر آلات باید مورد توجه قرار دارد، این است، که باید محل قرار گیری این نوع از شیر آلات را در هنگام طراحی کابیت آشپزخانه تعیین کرد. با وجود این که این نوع از شیر آلات ظرفشویی بسیار شیک و مدرن هستند، ولی با این حال، این نوع از شیر آلات دارای برخی معایب نیز هستند. از جمله عیب های این نوع از شیر آلات انباشته شدن جرم  آب در فاصله میان شیر و دیوار اشاره کرد. بنابراین لازم است، که همیشه به این نکته دقت کرد و با خشک کردن این ناحیه از انباشته شدن جرم و آب در این منطقه جلوگیری کرد.

شیر آلات متصل به دیوار آشپزخانه

نوع سومی از شیرهای ظرفشویی که بسیار مدرن و محبوب هستند، شیرآلات متصل به دیوار آشپزخانه است. همان طور که از اسم این نوع از شیر آلات پیدا هستند، این شیر آلات به دیواره آشپزخانه متصل می شوند. استفاده از این نوع شیر آلات به دلیل این که موجب ایجاد تفاوت در چیدمان شده است و به آن نمای کلاسیک می دهد، برای بسیاری جذاب است. این نوع از شیرها معمولا دارای دو شیر برای تنظیم آب سرد و گرم است.

در نصب و استفاده از این نوع از شیرها، باید به فاصله میان سینک و شیر اهمیت زیادی دارد.

در نصب و استفاده از این نوع از شیرها، باید به فاصله میان سینک و شیر اهمیت زیادی دارد.

در نصب و استفاده از این نوع از شیرها، باید به فاصله میان سینک و شیر اهمیت زیادی دارد. این فاصله باید استاندارد باشد، تا در زمان استفاده از شیر ظرفشویی آب به اطراف پاشیده نشود و به داخل سینک ظرفشویی ریخته شود. اگر به دنبال استفاده از شیر آلات متصل به دیوار آشپزخانه هستید، در این صورت باید پیش از خرید به چند نکته دقت داشته باشید. از جمله این نکات می توان به عایق بودن دیوار پشت سینک در برابر سرما است.

انواع شیر آلات ظرفشویی بر اساس باز و بسته کردن آب

بر اساس این که شیرآلات ظرفشویی دارای چند دستگیره برای باز و بسته کردن آب باشد، می توان آنها را در چند گروه مختلف تقسیم بندی کرد. از جمله این شیر آلات ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیرهای ظرفشویی دارای یک دستگیره

در این مدل از شیرهای ظرفشویی برای باز و بسته کردن آن و همچنین تنظیم فشار و دمای آب تنها از یک اهرم استفاده می شود.

اهرمی که در این نوع از شیرآلات ظرفشویی تعبیه شده است، با حرکت رو به بالا و رو به پایین می تواند فشار آب را تنظیم کند و با حرکت به سمت راست می تواند آب سرد و گرم را مخلوط کرده و به تنظیم دمای آب بپردازد.

اهرمی که در این نوع از شیرآلات ظرفشویی تعبیه شده است، با حرکت رو به بالا و رو به پایین می تواند فشار آب را تنظیم کند و با حرکت به سمت راست می تواند آب سرد و گرم را مخلوط کرده و به تنظیم دمای آب بپردازد.

اهرمی که در این نوع از شیرهای ظرفشویی تعبیه شده است، با حرکت رو به بالا و رو به پایین می تواند فشار آب را تنظیم کند و با حرکت به سمت راست می تواند آب سرد و گرم را مخلوط کرده و به تنظیم دمای آب بپردازد. استفاده از این نوع از شیر آلات برای همه خانواده ها می تواند مفید باشد. چرا که برای نصب تنها نیاز به ایجاد یک حفره در کابیت است.

شیرهای دارای دو دستگیره

نوع دیگری از شیرهای ظرفشویی وجود دارند، که از دو دستگیره برای تنظیم فشار آب و دمای آب استفاده می کنند. این مدل از شیرها، که در دسته شیرهای سنتی قرار می گیرند. برای نصب این نوع از شیرهای ظرفشویی نیاز به ایجاد سه حفره در پیشخوان آشپزخانه وجود دارد. در همه شیرهای دو دستگیره برای آب سرد یک دستگیره استفاده می شود و برای آب گرم هم دستگیره دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از این نوع شیرآلات ظرفشویی برای زمانی که انسان دست اش بند است، سخت خواهد بود.

استفاده از این نوع شیرآلات ظرفشویی برای زمانی که انسان دست اش بند است، سخت خواهد بود.

از این رو، برای تنظیم دملی آب و همچنین فشار آب باید از هر دو دستگیره استفاده نمود. استفاده از این نوع شیرها برای زمانی که انسان دست اش بند است، سخت خواهد بود. یکی از مهم ترین نوع و شناخته شده ترین نوع شیرآلات ظرفشویی شیرهای قدیمی هستند. در دوره های نه چندان دور، این گونه شیرآلات ظرفشویی در همه آشپزخانه ها پیدا می شد. ولی امروزه می توان گفت که کمتر آشپزخانه ای است، که هنوز از این نوع شیر آلات ظرفشویی استفاده می کنند. چرا که تنوع تولید شیرآلات ظرفشویی و زیبایی و کیفیت بالای آن ها موجب به حاشیه رفتن و از بین رفتن این گونه شیرآلات ظرفشویی شده است. ولی با این حال، هستند هنوز افرادی که از این شیر آلات ظرفشویی استفاده می کند. این شیرها از فناوری ساده ای برخوردارند و طراحی آن ها نیز معمولی تری از سایر شیرآلات می باشد.

شیرهای ظرفشویی بدون دستگیره

نوع سومی از شیرآلات ظرفشویی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، شیرهای بدون دستگیره هستند. استفاده از این نوع از شیر آلات ظرفشویی به دلیل راحتی و آسانی استفاده روز به روز در حال گسترش است. چرا که این مدل از شیرآلات ظرفشویی مجهز به یک سنسور چشمی هستند، که این سنسور با قرار گرفتن دست در زیر شیر فعال می شود و آب را باز می کند.

زمانی که دست را از زیر شیر بردارید، سنسور چشمی موجب قطع خودکار آب می شود.

زمانی که دست را از زیر شیر بردارید، سنسور چشمی موجب قطع خودکار آب می شود.

زمانی که دست را از زیر شیر بردارید، سنسور چشمی موجب قطع خودکار آب می شود. بنابراین در شرایط امروز اقتصادی و همچنین کمبود آب در کشور استفاده از این نوع از شیر آلات بسیار مفید و موثر خواهد بود. در این مدل از شیر آلات یک دستگیره برای تنظیم دمای آب و فشار آب در کنار شیر تعبیه شده است. استفاده از این مدل از شیر آلات برای کودکان و افرادی که شرایط اجتماعی خاص دارند بسیار مفید و مناسب است.