مقالات

انواع شیرآلات ساختمانی

شیرآلات ساختمانی

شیرآلات یکی از جدایی ناپذیرترین لوازم مورد نیاز در هر ساختمان است. همه خانه‌ها نیاز به استفاده از انواع شیرآلات ساختمانی دارند. ولی با این حال، به دلیل این که پیشرفت‌های بشری در زمینه مصالح ساختمانی به سرعت پیش می‌رود. بنابراین روز به روز بر انواع شیرآلات ساختمان افزوده می‌شود. هر ساله شیرآلات ساختمانی در طرح ها، شکل‌ها و انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. از این رو، آشنایی با انواع شیرآلات ساختمان می‌توان کمکی بزرگی برای انتخاب و خرید انواع شیرآلات ساختمان مفید و موثر باشد.

شیرآلات ساختمانی

شیرآلات ساختمانی مجموعه ابزار آلات و لوازمی هستند، که در بخش‌های مختلف خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زمانی که خانه ساخته می‌شود، لازم است، که همه شیرآلات آن مانند شیر حمام، شیر سینگ و غیره نصب گردد. ولی با این حال، به مرور زمان برخی از شیرآلات نیاز به تعویض پیدا می‌کند و در این شرایط یافتن شیر مناسب و به صرفه نیاز به آشنایی حداقلی با انواع شیرآلات ساختمانی و نحوه کار کرد آن‌ها می‌باشد. تنها در این صورت است، که می‌توان بهترین و مناسب ترین شیرآلات ساختمانی را انتخاب و خریداری نمود.

انواع شیرآلات ساختمانی

امروزه با توجه به پیشرفت هایی که به وجود آمده است، می‌توان گفت که در همه بخش‌ها از جمله مصالح ساختمانی و شیرآلات ساختمانی تنوع بسیار زیادی به وجود آمده است. به ویژه در زمینه شیرآلات ساختمانی تنوع به حدی زیاد است، که موجب سر درگمی افراد می‌شود. بنابراین پیش از خرید باید با برخی از شیرآلات محبوب و پر کاربرد ساختمانی آشنایی داشت.

شیرهای تک اهرمی (توپی و دیسکی)

یکی از رایج ترین و محبوب ترین شیرآلات امروزی شیرهای اهرمی است. این مدل از شیرها را می‌توان در اماکن عمومی و بسیاری از خانه‌ها مشاهده کرد. چرا که شیرهای اهرمی یکی از روایج تری و بهترین شیرآلات ساختمانی هستند. این نوع از شیرآلات یکی از مدرن ترین نوع شیرآلات هستند، که دارای اهرمی برای باز و بسته کردن می‌باشند. اهرم این شیرها به روی یک بدنه استوانه‌ای شکل عریض قرار داد. در این نوع از شیرآلات ساختمانی شیر آب سرد و گرم و همچنین شیر آب دیسکی همگی در یک مخزن که به آن کاتریج می‌گویند، قرار داد. کارتریج این شیرها، تعادل و فشار آب را تنظیم و ترکیب می‌کند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین علت محبوبیت این نوع از شیرآلات علاوه بر زیبایی ظاهری، کیفیت آن است. شیرهای اهرمی از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. به همین دلیل این گونه از شیرآلات در مقایسه با شیرهای دیگر کمتر به تعمیر نیاز پیدا می‌کنند.

شیرهای تک اهرمی توپی از دیگر مدل‌های شیرهای اهرمی است. استفاده از این شیرها، بیشتر در آشپزخانه است. این شیرها در مقایسه با شیرهای دیسکی از قدمت بالایی برخوردارند و بدون واشر هستند. شیرهای توپی تنها با یک اهرم کار می‌کنند. اهرم این نوع از شیرها، دارای یک توپ پلاستیکی و یا فلزی در داخل بدنه شیر است که آن را کنترل می‌کند. با همین اهرم شیر به کنترل دمای آب می‌پردازد و آن را تنظیم می‌کند.

شیر دو اهرمی (کارتریجی و فشاری)

نوع دیگری از شیرهای اهرمی وجود دارند، که به این شیرآلات شیرهای دو اهرمی گفته می‌شود. شیرهای دو اهرمی در دو مدل کارتریچی و فشاری تولید و به بازار عرضه می‌شود. در بسیاری از مواقع امکان تشخیص این دو نوع از شیرهای اهرمی از همدیگر کاری بسیار سخت و دشوار است. با این حال، این شیرها با هم دیگر فرق دارند، داشتن واشر در شیر فشار و نداشتن آن در شیر کارتریجی از جمله مهم ترین و اصلی ترین تفاوت این دو نوع از شیرآلات می‌باشد.

با این حال، باز احتمال تفکیک و تشخیص آنها از همدیگر دشوار است. راحت ترین و ساده ترین راه برای تشخیص این دو نوع از شیرآلات از همدیگر به احساس راحتی در هنگام استفاده باز می‌گردد. شیرهای کارتریجی در مقایسه با شیرهای فشاری در زمان کار احساس راحتی بیشتری به وجود می‌آورند. علاوه بر این باید گفت که شیرهای فشاری در مقایسه با شیرهای کارتریجی قدیمی تر هستند، ولی با این حال، بیشتر در معرض چکه آب قرار دارند.

شیرهای چشمی و یا سنسوردار

این نوع از شیرآلات ساختمانی را به احتمال زیاد همه دوست دارند. شیرآلات چشمی یکی از جدید و مدرن ترین نوع شیرآلات ساختمانی است. این گونه شیرآلات به دلیل سنسوری که در بدنه آن قرار گرفته است، می‌توان به محض قرار گرفتن دست در زیر دوش شیر آن را تشخیص داده و آب را وصل کند.

از سوی دیگر به محص این که دست را از زیر شیر بر دارید، شیر به صورت خودکار آب را قطع می‌کند. استفاده از این گونه شیرآلات در شرایط امروز می‌توان برای کمک به مدیریت آب کشور بسیار مفید و موثر باشد. چرا که به این گونه از شیرآلات می‌توان واقعا نام کاهنده آب را داد. این شیرآلات دارای قیمت پایین تری نسبت به باقی شیرآلات دارند. ولی با این حال، از مزایای بسیاری برخوردارند. علاوه بر زیبای و کیفیت که از مهم ترین مزیت‌های این گونه از شیرآلات هست. می‌توان گفت که یکی از مهم ترین و بهترین مزیت این گونه از شیرآلات ساختمانی عدم تماس دست با شیر است. بنابراین برای افراد که به تمیز و بهداشت نیز اهمیت بسیار می‌دهند، استفاده از این مدل از شیرآلات ساختمانی می‌تواند مفید باشد. لازم به ذکر است، که این گونه از شیرآلات فاقد دستگیره برای باز و بسته کردن آب است.

شیر پدالی

نوع دیگری از شیرآلات ساختمانی که همه ما با آنها سر و کار دشته ایم و آنها را مورد استفاده قرار داده ایمف شیرآلات پدالی هستند. این نوع از شیرآلات به دلیل این که برای باز شدن از پدال استفاده می‌کنند، برای مکان هایی مانند امکان عمومی بهترین و مناسب ترین انتخاب هستند.

Jpeg

چرا که برای استفاده از آنها، نیاز به استفاده از دست نیست و می‌توان با پا و به صورت پدالی آن‌ها را باز کرد و پس از اتمام کار با بر داشتن پا از روی پدال آب را قطع کرد. علاوه بر این باید، گفت که این نوع از شیرها، نیز به برق و یا باطری ندارند و به این دلیل در مقایسه با شیرآلات الکترونیکی از محبوب و مزیت بیشتری برخوردار می‌باشد. ولی با این حال، باید گفت که شیرآلات پدالی با مشکلات و خرابی‌های بیشتری در مقایسه با سایر شیرآلات مواجه اند. اما با این حال، در مدل‌های جدید و به روز این گونه از شیرآلات امکاناتی مانند تنظیم دمای آب به راحتی انجام می‌شود. با وجود این عدم نیاز به تماس دست با شیر از مهم ترین و اصلی ترین مزیت‌های این گونه از شیرآلات‌ها می‌باشد.

شیرآلات دیجیتالی

امروزه زندگی به صورت دیجیتالی در آمده است. این دیجیتالی شدن در بخش‌های مختلفی از زندگی انسان خود را نشان می‌دهد. استفاده از شیرآلات دیجیتالی نشان از ورود انواع لوازم دیجیتالی و الکترونیکی به بخش‌های مختلفی از زندگی انسان دارد.

از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی شیرهای دیجیتالی می‌توان به داشتن یک صفحه دیجیتالی برای کنترل ورود و خروج آب و همچنین امکان تنظیم دمای آب اشاره کرد.

از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی شیرهای دیجیتالی می‌توان به داشتن یک صفحه دیجیتالی برای کنترل ورود و خروج آب و همچنین امکان تنظیم دمای آب اشاره کرد.

از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی شیرهای دیجیتالی می‌توان به داشتن یک صفحه دیجیتالی برای کنترل ورود و خروج آب و همچنین امکان تنظیم دمای آب اشاره کرد. این ویژگی می‌توان گفت که مهمترین و در عین حالی اصلی ترین ویژگی این گونه از شیرآلات ساختمانی است، که موجب ایجاد تفاوت از سایر شیرآلات می‌شود. با استفاده از صفحه دیجیتال این گونه از شیرآلات می‌توان به راحتی حجم آب و درجه حرارت آن را بر اساس سانتی گراد بر روی صفحه دیجیتال مشاهده کرد.

شیرآلات پیسوار

از دیگر مدل‌های شیرآلات ساختمانی می‌توان به شیرآلات پیسوار اشاره کرد. این گونه از شیرآلات ساختمانی بیشتر به صورت یک رابط بین شیر آب و لوله کشی آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. چرا که وقتی شیرآلات با مشکل و خرابی مواجه شوند، می‌توان با استفاده از این مدل از شیرها، جریان آب را قطع کرد و به تعمیر شیرها پرداخت.

شیرآلات پیسوار

شیرآلات پیسوار

بنابراین استفاده از شیرآلات پیسوار می‌توان کمک بسیار بزرگی برای زمان خرابی و قطعی شیر آب باشد. برخورداری از جنس بسیار عالی و همچنین داشتن کیفیت بالا از مهم ترین و اصلی ترین مزیت‌های شیرهای پیسوار می‌باشد. علاوه بر این امروزه بسیاری از تولیدکنندگان این گونه از شیرآلات در دورن آن یک فیلتر قرار می‌دهند، که به این صورت مانع از ورود ناخالصی‌ها به داخل شیر می‌باشد. 

شیرآلات دو فلکه ای

در نهایت باید به شیرآلات دو فلکه‌ای اشاره کرد. این مدل از شیرها، از جمله قدیمی ترین و سنتی ترین نوع شیرآلات می‌باشند، که برای خروج آب سرد و گرم دارای دو فلکه می‌باشند.

شیرآلات دو فلکه‌ای

شیرآلات دو فلکه‌ای

با وجود این که بسیاری از مردم با این شیرآلات آشنایی دارند، ولی با این حال، باید گفت که استفاده از آن روز به روز کمتر می‌شود و حتی تولید آن متوقف شده است.