مقالات

انواع شیرآلات روشویی

انواع شیرآلات روشویی

شیرآلات روشویی را همه ما می‌شناسیم و از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این شیرآلات می‌توان گفت که شیرهایی هستند، که بر روی روشویی داخل سرویس بهداشتی و یا حمام در کنار هر توالت فرنگی و ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این نوع از شیرآلات، شیرهای تو کاسه‌ای نیز می‌گویند. استفاده از این نوع شیرآلات تقریبا می‌توان گفت که اجتناب ناپذیر است و همه از آن به نوع استفاده می‌کنند. ولی با این حال، امروزه این گونه از شیرآلات به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، که در زمان خرید می‌توان بر اساس کیفیت، برند، جنس، نوع و طراحی یکی از آن‌ها را انتخاب و خریداری نمود.

شیرآلات روشویی

شیرآلات روشویی مانند سایر شیرآلات یکی از اجتناب ناپذیرترین و جدایی ناپذیرترین بخش‌های هر خانه است. معمولا در همه خانه ها، این گونه شیرآلات بر روی روشویی‌ها نصب می‌شود و استفاده بسیار زیادی دارد. امروزه این نوع از شیرآلات نیز مانند سایر شیرآلات مورد استفاده از هر خانه از تنوع بالایی برخوردار است. از این رو، می‌توان یکی از آن را انتخاب و خریداری نمود. بر اساس پایه قرار گیری، این شیرها به پایه بلند و پایه کوتاه، علم دار و علم کوتاه و غیره تقسیم می‌شوند. همچنین رنگ بندی این شیرها، نیز بسیار متنوع و زیاد است. امروزه از این شیرها در رنگ‌های کروک، استیل، سفید و غیره در بازار وجود دارد.

انواع شیرآلات روشویی

همانطور که گفتیم، شیرآلات روشویی را می‌توان بر اساس فاکتورها و معیارهای مختلف به دسته‌های متعددی تقسیم بندی کرد. از جمله معروف ترین و مهم ترین شیرآلات روشویی عبارتند از:

شیرآلات روشویی پایه بلند

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نوع شیرآلات روشویی، شیرآلات پایه بلند هستند. این گونه از شیرآلات به دلیل برخورداری از پایه بلند ظاهری بسیار شیک و مدرن دارند. برای افرادی که به دنبال خرید روشویی‌های باکلاسیک و مدرن می‌باشند، استفاده از این گونه روشویی‌ها می‌تواند مناسب و مفید باشد. این مدل از شیرهای روشویی معمولا دارای اهرمی برای باز و بسته کردن آب می‌باشند. معمولا اهرم‌های مورد استفاده از این گونه از شیرها تک است و تنها با استفاده از یک اهرم به تنظیم فشار آب و دمای آب می‌پردازد.

شیرهای روشویی پایه بلند در صورتی مناسب خواهد بود، که شما از سینک روشویی فانتزی استفاده کنید. در این صورت می‌توانید شیر روشویی پایه بلند را در کنار سینک و بر روی کابینت زیر سینک نصب کرد. برای این گونه سینک‌ها انتخاب شیر روشویی پایه بلند بهترین و مناسب ترین انتخاب است. با این حال، باید دقت داشت که دسته اهرمی شیر به دیواره سینک و یا دیواره سینک برخورد نکند. بنابراین در این شرایط باید با شیر روشویی در ارتفاع بیشتر و متناسب با دکوراسیون محل استفاده شود. بنابراین در زمان خرید شیر روشویی پایه بلند باید به ارتفاع سینک روشویی، ابعاد شیر روشویی و محل قرار گرفتن دسته اهرمی شیر روشویی توجه و دقت داشت.

شیرهای روشویی پایه کوتاه

نوع دیگری از شیرهای روشویی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، شیرهای روشویی پایه کوتاه است. این گونه از شیرهای روشویی به دلیل این که پایه کوتاهی دارند، به سینک روشویی نزدیک هستند و از این رو، زمانی که آب باز است، دیگر آب به اطراف پاشیده نمی‌شود.

شیرهای روشویی پایه کوتاه هم مانند شیرهای روشویی پایه بلند دارای اهرمی برای باز و بسته شدن است. این اهرم در بالای شیر قرار دارد می‌توان با چرخان آن به راست و چپ دمای آب و با چرخاندن آن به سمت بالا و پایین فشار آب را تنظیم کرد. بنابراین استفاده از این گونه شیرها روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از افراد این شیرها را بر شیرهای دیگر ترجیح می‌دهند.

شیر روشویی کلاسیک دو پایه

این مدل از شیرهای روشویی را همه ما دیده و استفاده کرده ایم. این مدل از شیرهای روشویی را جزء شیرهای کلاسیک باید قرار داد. برای سینک روشویی که دارای دو سوراخ است، استفاده از این نوع از شیر روشویی بهتر و مناسب تر است. بنابراین برای افرادی که دارای سینک روشویی دو حفره هستند، خرید و استفاده از نوع شیر تو کاسه دو پایه مناسب ترین انتخاب خواهد بود.

در شیرآلات روشویی دو پایه از دو دستگیره پیچی برای تنظیم فشار آب و دمای آب استفاده می‌شود. به این صورت که با باز کردن دستگیره آب سر و گرم، از علم شیر آب ولرم بیرون می‌آید. این گونه از شیرآلات روشویی می‌توان گفت که امروزه تا حدودی قدیمی شده اند ولی با این حال، هنوز از محبوبیت زیادی برخوردارند و بسیاری از افراد به استفاده از آن‌ها می‌پردازند.

شیر روشویی اهرمی

نوع دیگری از شیرهای روشویی که می‌توان آنها را نیز در ردیف پر کاربردترین و محبوب ترین شیرهای روشویی حساب کرد، شیرهای روشویی اهرمی هستند. شیرهای روشویی اهرمی برای سینک هایی که دارای یک سوراخ هستند. در این نوع از شیرآلات اهرمی با استفاده از یک دسته اهرمی می‌توان فشار و دمای آب را به راحتی و آسانی تنظیم کرد. این نوع از شیرهای روشویی در مقایسه با شیرهای کلاسیک از مزیت‌های بیشتری برخوردار هستند.

از جمله این مزیت‌ها می‌توان به کاربردی بودن، تنظیم راحت تر فشار و دمای خروجی آب و همچنین سهولت استفاده از آن اشاره کرد. در دوره معاصر این گونه از شیرآلات در مدل‌ها و طرح‌های مختلف و متنوع به بازار عرضه می‌شوند. بنابراین می‌توان بر اساس شرایط خود و همچنین سلیقه به انتخاب شیرآلات اهرمی روشویی پرداخت.

شیر روشویی دیواری یا توکار

استفاده از این گونه از شیرآلات نیز می‌توان گفت که به نسبت شیرآلات جدید روشویی تا حدودی سنتی و قدیمی است. برای افرادی که دارای سینک روشویی فانتزی و یا رو کابینتی هستند، استفاده از این گونه شیرهای روشویی مناسب است.

این نوع از روشویی‌ها بر روی دیوار نصب می‌شوند و به همین دلیل ظاهر و نمای متفاوتی را به خانه می‌دهند. در این شرایط باید بر روی دیوار سه تا سوراخ وجود داشته باشد. دو عدد سوراخ برای بستن دستگیره شیر و سوراخ سوم برای قرار گرفتن علم شیر روشویی مورد نیاز است. مهم ترین و اصلی ترین مزیتی که استفاده از شیرآلات روشویی تو کار دارد، آزاد شدن فضای اطراف سینک است.

شیرآلات روشویی سنسوردار و یا چشمی

این مدل از شیرهای روشویی را می‌توان در زمره جدیدترین و مدرن ترین شیرهای روشویی قرار داد. همان طور که از اسم این شیرهای روشویی مشخص است، این شیرهای روشویی دارای سنسوری چشمی بر روی بدنه خود می‌باشند. بنابراین وقتی دست به آن نزدیک می‌شود، حسگر شیر به صورت اتومایتک آب را باز می‌کند و وقتی دست را از آن دور می‌کنید، آب قطع می‌شود. بنابراین در این نوع از شیرهای روشویی نیازی به استفاده از دست و لمس فیزیکی شیر روشویی برای باز و بسته کردن آب وجود ندارد.

این شیرها، معمولا با جریان برق کار می‌کنند. ولی با این حال، برای مواقع اضطراری و مواقعی که جریان برق قطع می‌شود، در این شیرهای روشویی باتری تعبیه شده است. به دلیل این که استفاده از این گونه شیرهای روشویی علاوه بر استفاده آسان در مصرف آب نیز صرفه جویی بسیار می‌گردد. بنابراین برای بسیاری از اماکن عمومی، ساختمان‌ها و غیره امروزه از این نوع شیرهای روشویی استفاده می‌شود.

شیرآلات روشویی لمسی

از دیگر مدل‌های جدید و مدرن شیرهای روشویی می‌توان به شیر روشویی لمسی اشاره کرد. این مدل از شیرهای روشویی نیز در رده شیرهای هوشمند قرار می‌گیرند. در استفاده از این نوع از شیرآلات نیاز به استفاده از دست برای باز و بسته کردن آب نیست.

می توان تنها با لمس شیر جریان آب را قطع و وصل کرد. استفاده از این نوع از شیرآلات برای زمان‌های که دست آلوده است و بهتر است به بدنه شیر برخورد نکند، مناسب و مفید است. بنابراین می‌توان از این شیرآلات در همه خانه‌ها استفاده کرد. در این نوع از شیرآلات قسمتی از شیر حساس است و می‌توان با لمس آن قسمت شیر را باز و بسته کرد.

شیر روشویی کم مصرف

در نهایت باید از شیر روشویی کم مصرف به عنوان نوعی دیگری از شیرآلات روشویی نام برد. با توجه به این که امروزه کشور با مشکل کم آبی مواجه است. بنابراین استفاده از این گونه شیرها می‌توان بسیار مفید و موثر باشد. با استفاده از شیرهای روشویی کم مصرف می‌توان به مدیریت بهینه مصرف آب پرداخت.

در این نوع از شیرهای روشویی قطعه‌ای به نام آبفشان وجود دارد. این قطعه جریان آب را با هوا مخلوط می‌کند و به همین دلیل فشار آب خروجی کاهش پیدا نمی‌کند، در حالی که از مقدار و میزان آب خروجی کاسته می‌شود. استفاده از این نوع شیر برای افرادی که مصرف آب بالایی دارند و همچنین برای محل هایی که نیاز به تمیز کردن و شستشو دارد، مناسب و مفید است.