مقالات

انواع سنگ توالت

انواع سنگ توالت

یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش دکوراسیون خانه که به ویژه در سال‌های اخیر مورد توجه قرارگرفته سنگ توالت است. به همین دلیل بسیاری از افراد که به خانه سازی و تعمیر و مرمت خانه می‌پردازند، سعی می‌کنند از سنگ توالت‌های به روز و با کیفیت برای این بخش از خانه استفاده کنند. ولی با این حال، به دلیل تنوع بالای انواع سنگ توالت، انتخاب بهترین و عالی ترین سنگ توالت می‌توان بسیار سخت و دشوار باشد. از این رو، لازم است، پیش از خرید سنگ توالت، در مورد انواع سنگ توالت و تناسب آن با دکوراسیون خانه مطالعاتی داشته باشید.

سنگ توالت

باید گفت که سرویس بهداشتی یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش‌های هر خانه‌ای است. داشتن زیبایی و کیفیت در این بخش از خانه بسیار مهم است. به ویژه داشتن کاسه توالت بهداشتی و مدرن که از کیفیت بالایی برخوردار باشد و در عین حال، با شرایط کلی محیط تناسب و هماهنگی داشته باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو، امروزه انواع سنگ توالت در طرح ها، کیفیت‌ها و برندهای مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود. هر کدام از این سنگ توالت‌ها می‌توان برای یک سرویس بهداشتی مناسب و مفید باشد. بنابراین پیش از خرید سنگ توالت بهتر است، با انواع سنگ توالت آشنایی اجمالی داشت.

انواع سنگ توالت

در ابتدا باید گفت که سنگ توالت‌ها را می‌توان به طور کلی به دو دسته ایرانی و فرنگی تقسیم بندی کرد. هر کدام از این ها، خود دارای انواع و اقسام متفاوت و متنوعی هستند، که بر اساس نوع استفاده می‌توان به انتخاب سنگ توالت ایرانی و یا فرهنگی اقدام کرد. ولی به دلیل این که استفاده از توالت ایرانی در مقایسه با توالت فرنگی بیشتر است. بنابراین در این مطلب به بررسی انواع سنگ توالت ایرانی می‌پردازیم. از جمله مهم ترین و پر فروش ترین سنگ توالت ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنگ توالت با آبریز بسته

یکی از پرو فروش ترین و بهترین سنگ توالت‌های ایران می‌توان به سنگ توالت با آبریز بسته اشاره کرد. این سنگ توالت به دلیل برخورداری از سیستم آبریز منحصر به فرد، یکی از مدرن ترین و بهترین سنگ توالت‌های ایرانی محسوب می‌شود.

در این مدل از سنگ توالت کانال آبریز سنگ توالت بسته بوده و با استفاده از سوراخ هایی در فواصل معین موجب ریختن آب سیفون در داخل سنگ توالت می‌شود. به این صورت وقتی سیفون توالت کشیده می‌شود، اب در کانال آبریزی به گردش در می‌آید و در تمام بخش‌های سنگ توالت ریخته می‌شود. بنابراین شستشوی سنگ توالت به صورت کامل انجام می‌شود و آب به صورت یکنواخت به همه بخش‌های سنگ توالت می‌رسد. یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیتی که این نوع از سنگ توالت دارد، این است که در این روش تمام کاسه سنگ توالت شسته می‌شود و به این صورت مانع از تجمع فضولات، آلودگی و یا حشرات در کاشی توالت می‌گردد. لذا این گونه از سنگ توالت‌ها از بهداشت بیشتری برخوردار هستند.

سنگ توالت با آبریز باز

همان طور که گفتیم، یکی از انواع مدل‌های سنگ توالت داشتن آبریز بسته یا باز است. در سنگ توالت با آبریز باز که ساده ترین نوع از سنگ توالت از لحاظ آبریزی است، آبریز تنها در قسمتی از سنگ توالت ریخته می‌شود. به این صورت که وقتی سیفون کشده می‌شود، آبریزی که وارد سنگ توالت می‌شود، به همه بخش‌های آن نمی‌رسد و تنها بخشی انتهای سنگ توالت را می‌شورد. این نوع از آبریزها که بیشتر در سنگ توالت‌های قدیمی تر به کار می‌رفت.

با این حال، استفاده از این سنگ توالت با وجود قدیمی بودن، دارای مزایای زیادی است، از جمله مهم ترین و اصلی ترین مزیت این نوع از سنگ توالت داشتن کانال باز و بدون سوراخ است. به این صورت آب بلافاصه پس از ورود به کانال به سمت عمق کاسه توالت جاری می‌شود.

سنگ توالت طبی

نوع سومی از سنگ توالت‌های ایران بر اساس کارکرد وجود دارند، که به این سنگ توالت ها، سنگ توالت‌های طبی می‌گویند. با توجه به این که امروزه برای حفظ سلامتی استفاده از وسایل طبی از محبوبیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل خرید و استفاده از سنگ توالت‌های طبی هم روز به روز محبوب تر می‌شود. چرا که در این نوع از سنگ توالت ها، بر اساس نوع طراحی که دارد، فشار بسیار کمتری به زانوها و پاها وارد می‌شود. بنابراین استفاده از این نوع از سنگ توالت‌ها برای افرادی که دچار زانو درد و پا درد هستند بسیار مفید و مناسب است.

حتی برای پیشگیری از بیماری‌های مفصلی و غیره می‌توان از این نوع سنگ توالت استفاده کرد. در توالت‌های طبی یک شیب ملایم به وسیله متخصصان ایجاد شده است که محل قرار گرفتن پاها طوری طراحی شده است، که وزن بدن را به سمت جلو می‌اندازد. به این صورت موجب می‌شود، وقتی عمل چمباته زدن را فرد انجام می‌دهد، فشار و سنگینی کمتری بر روی زانوها، ستون فقرات، مچ پا وارد می‌شود. به این صورت با خیال راحت و به صورت آسان می‌توان از توالت‌های طبی استفاده کرد. علاوه براین باید از دیگر مزیت‌ها و خصوصیت‌های سنگ توالت طبی می‌توان به بهداشتی بودن آن اشاره کرد.

سنگ توالت فرنگی

نوع دیگری از سنگ توالت‌ها وجود دارند، که با توجه به تفاوت هایی که با سنگ توالت‌های ایرانی دارند، به سنگ توالت فرنگی مشهور هستند. این نوع از سنگ توالت‌ها در مقایسه با سنگ توالت‌های ایران بسیار متفاوت می‌باشند. ولی با این حال، خود دارای انواع مختلفی می‌باشند. از جمله سنگ توالت‌های فرنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توالت فرنگی دیواری

یکی از مهم ترین و محبوب ترین نوع سنگ توالت‌های فرنگی استفاده از سنگ توالت دیواری و یا وال هانگ است. این مدل از سنگ توالت‌ها به دلیل نوع طراحی و ساختی که دارند، با اقبال بیشتری نسبت به دیگر نوع‌های سنگ توالت فرنگی مواجه هستند. چرا که این مدل از سنگ توالت ها، نه تنها از زیبایی بسیاری برخوردار هستند. بلکه به دلیل نوع نصب و استفاده، امکان و فضای بیشتری از محیط سرویس را برای ترافیک در اختیار افراد قرار می  دهند.

همچنین باید گفت که، مخزن این مدل از سنگ توالت فرنگی در زمان ساخت در درون دیوار سرویس بهداشتی قرار گرفته است و لذا برای نصب آنها کافیست که تنها آنها را بر روی شاسی مخزن پیچ کنید. به همین دلیل، تنها کاسه توالت در سرویس قابل مشاهده است. در این مدل از سنگ توالت ها، سیستم تخلیه از طریق سیفونی است، که در دیوار قرار دارد و با استفاده از کلیدهای روی دیوار صورت می‌گیرد. این مدال از سنگ توالت‌های فرنگی به دلیل فاصله‌ای که از زمین دارند و همچنین به دلیل راحتی دسترسی به فضای زیر آن یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین مدل از سنگ توالت‌های فرنگی محسوب می‌شوند.

سنگ توالت فرنگی زمینی

نوع دیگری از توالت‌های فرنگی وجود دارند، که به آن‌ها توالت فرنگی زمینی گفته می‌شود. توالت‌های فرنگی زمینی خود به سه دسته تقسیم می‌شوند. نوعی از این سنگ توالت ها، یک تکه هستند، این نوع از سنگ توالت‌ها دارای مخزن و پن به صورت یک تکه است. وزن این نوع از سنگ توالت‌ها بیشتر است و لوله فاضلاب آن از جنس سرامیک ساخته شده است. نوع دوم این گونه از سنگ توالت‌های زمینی دو تکه هستند. این مدل از سنگ توالت ها، معمولا مدل اروپایی هستند، در این مدل مخزن و و پن به صورت جداگانه از هم قرار دارند. لذا در زمانی که در محل نصب می‌شوند، به یکدیگر متصل می‌گردند.

نوع سومی از سنگ توالت‌های فرنگی وجود دارند، که به آنها بک تووال می‌گویند. در این مدل از توالت فرنگی فلاش تانک به صورت مختلفی در دیوار قرار دارد. ولی با این حال، پن توالت فرنگی بر روی زمین قرار داد و به دیوار اتصال می‌یابد. این مدل از توالت فرنگی با توجه به مزیت هایی که دارد، از محبوبیت بیشتری در بین مردم برخوردار است. از جمله مزیت‌های این سنگ توال فرنگی می‌توان به اشغال فضای کمتر، زیبایی بیشتر و نیز بهداشت بالاتر اشاره کرد. به همین دلیل استفاده از این نوع از سنگ توالت روز به روز در حال گسترش است. از بین این سه مدال از سنگ توالت فرنگی می‌توان گفت که سنگ توالت یک تکه در مقایسه با سایر سنگ توالت‌های زمینی فرنگی گران تر است. ولی نصب سنگ توالت فرنگی دو تکه در مقایسه با یک تکه آسان تر است و تمیز کردن آن به خاطر داشتن شکاف کمتر راحت تر و آسان تر است. ولی با این حال، عملکرد و کارآیی سنگ توالت‌های زمینی فرنگی یک تکه و یا دو تکه تقریبا شبیه به هم هستند.