مقالات

انواع روشویی ساختمان

انواع روشویی ساختمان

روشویی در هر ساختمانی یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش هاست. می‌توان گفت که استفاده از روشویی اجتناب ناپذیراست. ولی با این وجود، امروزه تنوع در حوزه روشویی‌ها به حدی زیاد شده است، که گاهی انسان برای یافتن بهترین و مناسب ترین روشویی دچار سر درگمی و خطا می‌شود. چرا که انتخاب از بین انواع روشویی‌ها کار دشوار و سختی است. از این رو، لازم است، قبل از اقدام به خرید روشویی، ابتدا آشنایی اجمالی با انواع روشویی ساختمان داشته باشید.

انواع روشویی ساختمان

روشویی ساختمان که معمولا در سرویس بهداشتی‌ها و یا در جلو سرویس بهداشتی‌ها قرار دارد، یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش‌های خانه است. به همین دلیل، خرید روشویی مناسب و عالی که متناسب با شرایط و محیط خانه باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. روشویی‌ها را می‌توان بر اساس جنس، طرح، نوع و غیره به چند دسته تقسیم بندی کرد.

روشویی‌های سنگی

یکی از مدرن ترین و جالب ترین روشویی ها، روشویی سنگی است. این روشویی‌ها خاص و شیک هستند، و با داشتن زیبایی عالی چشم نواز می‌باشند. به همین دلیل استفاده از انواع روشویی سنگی برای سرویس بهداشتی، حمام و غیره با استقبال بسیار مردم مواجه شده است. با وجود این که روشویی‌های سنگی توسط شرکت‌های مختلف و در طراحی‌های متنوع تولید و به بازار عرضه می‌شود، ولی با این حال، می‌توان گفت که همه این روشویی‌ها از کیفیت و کارآیی بالایی برخوردارند.

از لحاظ جنس و مواد به کار رفته در تولید روشویی، می‌توان گفت که روشویی سنگی یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین روشویی‌ها می‌باشد. این روشویی ها، خود به دسته‌های مختلف از لحاظ طراحی تقسیم بندی می‌شوند، که مهم ترین و محبوب ترین آنها عبارتند از روشویی سنگی لبه برجسته، بدون لبه و غیره تقسیم بندی می‌شود.

 روشویی سنگی لبه برجسته می‌توان گفت که یکی از معمولی ترین روشویی‌ها است. این گونه از روشویی‌ها بر روی کابیت قرار می‌گیرد و لبه آن از سطح کابینت کمی بالاتر است. جنس این نوع از روشویی ها، البته در مدل معمولی از سنگ کوارتز است. سنگ کوارتز یکی از سخت ترین و مقاوم ترین نوع سنگ‌ها است که در طبیعت به وفور یافت می‌شود. یکی از مهم ترین ویژگی سنگ کوارتز مقاوم تر بودن آن از گرانیت است. به همین دلیل نیازی به درز گیری ندارد. نوع دیگری از روشویی سنگی، روشویی بدون لبه است. در این نوع از روشویی، می‌توان گفت که گودی و لبه سنگ آن در درون کابیت قرار می‌گیرد. این مدل از روشویی‌ها معمولا از جنس سنگ گرانیت تولید می‌شوند. چرا گه سنگ گرانیت زیبایی خاص و فوق العاده‌ای دارد و به همین دلیل، این روشویی‌ها از زیبایی خاص و منحصر به فردی برخوردار هستند.

نوع دیگری از روشویی‌های سنگی در بازار وجود دارند، که می‌توان آنها را از جمله محبوب ترین روشویی‌ها از نوع سنگی محسوب کرد. این روشویی‌ها به روشویی سنگی صفحه‌ای شهرت دارند و بسیار کوچک و ظریف هستند. استفاده از این گونه روشویی‌ها برای فضاهای عمومی و شرکت‌ها بسیار مناسب و کاربردی می‌باشند. در تولید این مدل از روشویی ها، بیشتر از سنگ لمینت استفاده می‌شود. به دلیل این که لمینت‌ها قیمت مناسبی دارند، به همین دلیل این مدل از روشویی‌های سنگی هزینه زیادی ندارد. در بحث روشویی‌های سنگی در نهایت باید به روشویی سنگی کاسه‌ای نیز اشاره کرد. این مدل از روشویی‌های سنگی نیازی به کابینت برای اتصال ندارند. ولی با این حال، بر روی کابیت تعبیه می‌شوند. از جمله مهم ترین و اصلی ترین تفاوتی که این مدل از روشویی‌های سنگی دارد، این است، که هیچ قسمتی از روشویی در درون کار قرار نمی‌گیرد. تمام روشویی در بیرون قرار دارد و سعی می‌شود، از نمونه‌های فانتزی و شیک در تولید آن استفاده شود.

روشویی کابینتی

از انواع روشویی‌های سنگی که بگذریم، به روشویی کابینتی می‌رسیم. این مدل از روشویی‌ها می‌توان گفت که یکی از مدرن ترین و جدیدترین نوع از روشویی‌ها محسوب می‌شود. این روشویی دارای باکسی از کابینت از جنس چوب، روشویی کابینتی پی وی سی، سنگ مصنوعی و کوارتز است.

امروزه تولید این مدل از روشویی‌ها در این با سرعت مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان قرار گرفته است. چرا که با توجه به طراحی ساختمان‌های امروزی و همچنین سبک مدرن خانه ها، استفاده از این مدل از روشویی‌ها با استقبال بیشتری مواجه شده است. به همین دلیل این گونه از روشویی‌ها از جمله لوازم لوکس ساختمان‌ها محسوب می‌شود. این مدل از روشویی‌ها دارای مزیت‌های بسیاری است، از جمله آن می‌توان به ضد آب بودن آن، داشتن کارآیی بالا به دلیل داشتن فضایی مانند کابینت، امکان قرار دادن وسایل آرایشی و بهداشتی در درون این کابیت و غیره اشاره کرد.

روشویی دیواری

نوع دیگری از روشویی‌ها که با استقبال و محبوبیت در میان مردم برخوردارند، روشویی‌های دیواری هستند. این مدل از روشویی‌ها بر روی دیوار نصب می‌شوند. از این رو، نیازی به کابینت نیست. به همین دلیل می‌توان گفت که روشویی دیواری فضای بیشتری را در سرویس بهداشتی باقی می‌گذارد.

به همین دلیل کفپوش بهتر دیده می‌شود و زیبایی ظاهری فضا بهتر حفظ می‌گردد. با این حال، باید گفت که این مدل از روشویی‌ها در سبک دکوراسیون مینمالیستی قرار دارند. نکته مهم و ضروری که در استفاده از روشویی دیواری باید مدنظر قرار داد، این است، که برای استفاده از این گونه روشویی ها، باید لوله‌های آب و فاضلاب در درون دیوار کار شده باشد.

روشویی ساختمان پایه دار

این نوع از روشویی‌ها می‌توان گفت که یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین روشویی‌ها هستند. انتخاب این گونه از روشویی‌ها برای افرادی مناسب است، که لوله کشی ساختمان شان رو کار است. این روشویی‌ها بسیار ساده هستند ولی در آن می‌تواند بسیار شیک و زیبا باشد. معمولا از این مدل روشویی‌ها در سرویس بهداشتی‌ها استفاده می‌شود. این روشویی‌ها دارای یک پایه ستونی در زیر می‌باشند، که با استفاده از آن می‌توان لوله‌ها و خروجی روشویی را پوشاند و به نوعی مخفی کرد.

بنابراین هیچ گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد. این نوع از روشویی‌ها از جمله قدیمی ترین نوع روشویی هستند، که استفاده از آن‌ها بسیار مرسوم است و تا چندی پیش در همه خانه‌ها یکی از این نوع روشویی‌ها وجود داشته است. استفاده از این مدل روشویی برای افرادی که علاقه زیادی به استفاده از وسایل ساده و با کاربرد آسان دارند، بسیار مناسب است. از مهم ترین ویژگی‌های این مدل روشویی می‌توان به امکان دسترسی راحت تر به شیر و لوله‌ها برای تعمیر و نگهداری اشاره کرد. برای خانواده هایی که به دنبال حفظ حال و هوای کلاسیک و قدیمی هستند، استفاده از روشویی کلاسیک پایه دار هوشمند می‌تواند بسیار مفید باشد.

روشویی ساختمان کاسه ای

نوع دیگری از روشویی که در بازار وجود دارد، روشویی کاسه‌ای است. این مدل از روشویی دقیقا در بالای سطح کابینت و کانتر قرار می‌گیرد. نوع این گونه از روشویی ها، از نوع روشویی‌های دستشویی است، از این رو، نیاز به مراقبت و نگه داری بیشتری دارند. بنابراین این مساله را می‌توان مهم ترین و اصلی ترین نقطه ضعف این مدل از روشویی‌ها محسوب کرد.

با این حال، به دلیل این که این مدل از روشویی ها، از فرم جذاب و خاص برخوردار هستند، استفاده از آن‌ها می‌تواند دکوراسیون بهتر و عالی ترین به سرویس بهداشتی و محیط مورد استفاده بدهد. یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیت هایی که این نوع از روشویی‌ها دارد و می‌توان به آن اشاره کرد، امکان نگهداری حجم زیادی در آن در روشویی کاسه است.  خارج بودن سینک از کابینت در این نوع از روشویی موجب زیباتر شدن محیط فضای بهداشتی می‌شود. با این حال، از دیگر ویژگی‌های منفی این مدل از روشویی می‌توان به داشتن ارتفاع کابینت کمی بیش از حد معمول اشاره کرد. به همین دلیل امکان نگهداری وسایل در کابینت کمتر می‌شود.

روشویی ساختمان سر هم

از دیگر مدل‌های روشویی می‌توان به روشویی سرهم اشاره کرد. این مدل از روشویی از به هم پیوستن و یکپارچگی سینک و کانتر به جود آمده است.

در این مدل از روشویی سینک بخشی از کانتر کابینت محسوب می‌شود. این مدل از روشویی را امروزه از متریال‌های مختلف مانند چینی و یا آکرلیک تولید می‌کنند. این روشویی در مقایسه با سایر روشویی‌ها دارای مزیت هایی زیادی است، یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیت این مدل از روشویی، امکان تمیز کردن ساده تر و آسان تر آن است. علاوه بر این استفاده از این مدل روشویی برای خانواده‌های پرجمعیت بسیار موثر و مفید است. امروزه می‌توان این مدل از روشویی را در اندازه‌های مختلف و متنوع خریداری کرد.