مقالات

انواع توالت فرنگی

انواع توالت فرنگی

توالت‌های فرنگی از جمله توالت‌هایی هستند، که امروزه استفاده از آن‌ها بیشتر و رایج تر می‌شود. حتی در بسیاری از خانه ها، در کنار توالت ایرانی، تولید فرنگی نیز کار می‌شود. چرا که توالت فرنگی در مقایسه با توالت‌های سنتی و ایران، برای سلامتی انسان بهتر می‌باشند. به ویژه برای افرادی که دچار پادرد، آرتروز و بیماری‌های مشابه هستند، پزشکان توصیه به استفاده از انواع توالت‌های فرنگی می‌کنند. بنابراین امروزه توالت‌های فرنگی از تنوع بالایی برخوردارند و می‌توان انواع آنها را در مدل‌ها و طرح‌های مختلف در بازار مشاهده کرد.

توالت فرنگی

توالت‌های فرنگی در مقایسه با توالت‌های سنتی ایران بسیار متفاوت می‌باشند. از این رو، استفاده از این نوع توالت ها، با وجود این که سابقه زیادی در ایران ندارد، ولی با این حال، به سرعت در حال گسترش است. امروزه بسیاری از افراد برای حفظ سلاتی خود از این نوع توالت‌ها استفاده می‌کنند. توالت‌های فرنگی هم مانند سایر دست ساخته‌های بشر به تدریج از نظر ظاهر و سیستم عملکردی دچار تحولات بسیار شده اند. از این رو، امروزه در بازار انواع توالت‌های فرنگی وجود دارد. این تنوع به حدی زیاد و متنوع است، که برای بسیاری از خریداران سبب ایجاد سر درگمی و خطا می‌گردد. بنابراین لازم است، که قبل از اقدام به خرید توالت فرنگی در مورد انواع آن‌ها اطلاعاتی را به دست آورد.

انواع توالت فرنگی

توالت‌های فرنگی را می‌توان بر اساس طراحی، سیستم عملکردی و غیره به انواع مختلفی تقسیم بندی نمود. از جمله مهم ترین و اصلی ترین نوع‌های توالت فرنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع توالت فرنگی از نظر محل نصب

بر اساس محل قرار گیری و نوع نصب توالت فرنگی می‌توان آنها را به دو دسته دیواری و زمینی تقسیم بندی کرد. توالت فرنگی‌های زمینی معمولا بر روی زمین دستشویی قرار می‌گیرند. این نوع از توالت فرنگی‌ها دارای خروجی شکل اس انگلیسی و یا پ انگلیسی می‌باشد. که این شکل از خروجی را طبقه‌ای که سرویس بهاشتی در آن قرار داد، می‌توان تعیین کرد.

توالت فرنگی دیواری

در مقایسه با توالت فرنگی زمینی باید به توالت فرنگی دیواری اشاره کرد. این نوع از توالت فرنگی همان طور که از اسم‌اش بر می‌آید، بر روی دیوار نصب می‌شود. بنابراین در این نوع از توالت فرنگی زمین سرویس بهداشتی آزاد است. از این رو، برای محل‌های کوچک و محل هایی که نیاز به استفاده از محیط سرویس بهداشتی است، استفاده از این نوع توالت فرنگی مناسب خواهد بود. این مدل از توالت فرنگی‌ها سایز کوچکی دارند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. ولی با این حال باید گفت که خرجی این مدل از توالت فرنگی‌ها به شکل پی انگلیسی است و حالت دیگری ندارد. استفاده از توالت فرنگی دیوار معمولا در سرویس بهداشتی مراکز تجاری رایج است و کمتر از این نوع توالت فرنگی در خانه‌ها استفاده می‌شود.

انواع توالت فرنگی از لحاظ جنس پوشش

تقسیم بندی دیگری که می‌توان از انواع توالت فرنگی ارائه داد، بر اساس جنس پوشش توالت فرنگی است. به طور کلی می‌توان گفت که جنس پوشش توالت فرنگی می‌توان سفت و یا نرم باشد.  توالت فرنگی هایی که دارا جنس پوشش سفت می‌باشد، معمولا در زمانی که قرار است، بسته شود، کمی با سختی و دشواری انجام می‌شود. در این نوع از توالت فرنگی‌ها در زمان بسته شدن پوشش صدایی نیز از آن شنیده می‌شود. در حالی که توالت فرنگی هایی دارای جنس پوشش نرم به آهستگی و به راحتی امکان بسته شده دارد و در زمانی که می‌خواهید آن را ببنیدید، هیچ گونه صدایی از آن شنیده نمی‌شود. بنابراین بر این اساس که جنس پوشش توالت فرنگی نرم و یا سفت باشد، می‌توان به انتخاب یکی از این دو مدل توالت فرنگی پرداخت.

توالت فرنگی از نظر شکل و طراحی کاسه

از لحاظ نحوه و نوع طراحی کاسه توالت فرنگی می‌توان آنها را به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. از جمله توالت‌های فرنگی که بر اساس نوع طراحی کاسه توالت می‌توان از آن‌ها نام برد. این مدل‌ها به طور کلی در سه نوع توالت فرنگی کشیده، نیمه کشیده و گرد اشاره کرد. در توالت فرنگی مدل کشیده، توالت فرنگی به شکل بیضی است و اصلی ترین ویژگی آن طول آن است. بنابراین نشستن در این مدل از توالت فرنگی راحت تر است.

در حالی که در توالت فرنگی نیمه کشیده، که تقریبا ترکیبی از دو نوع توالت فرنگی کشیده و گرد است، توالت فرنگی شکل کشیده و گردی ندارد و تقریبا شکلی ما بین این دو دارد. با وجود این که طول این نوع از توالت فرنگی از توالت فرنگی گرد، کمی بیشتر است، ولی با این حال عرض آن با توالت فرنگی گرد یکسان می‌باشد. در نهایت باید به توالت فرنگی گرد، اشاره کرد. این توالت فرنگی به اندازه دو مدلی قبلی راحت نیست. ولی به دلیل جمع و جور بودن با استقبال بیشتری برخوردار است. چرا که استفاده از این نوع، توالت فرنگی در فضاهای کوچک تر مناسب تر است و به راحتی می‌توان آن را در محل‌های کوچک و کم سایز نصب کرد.

اتصال مخزن به کاسه توالت

از دیگر معیارهایی که برای تقسیم بندی انواع توالت فرنگی می‌توان به آن اشاره کرد، انواع توالت فرنگی از نظر اتصال مخزن به کاسه توالت است. نوعی از این توالت فرنگی‌ها دو تکه هستند. به این معنا که در این مدل از توالت فرنگی مخزن و کاسه توالت از هم جدا هستند. بنابراین در زمان کار و نصب در محل مخزن توالت فرنگی و کاسه توالت به هم متصل می‌شوند. با این حال، یکی از مهم ترین مزیت‌ها و ویژگی‌های این مدل از توالت فرنگی ها، همین دو تکه بودن و جدا از هم بودن مخزن و کاسه توالت است. چرا که در زمان تمیز کردن و سرویس کاری می‌توان قطعات و تکه‌های آن را به راحتی از هم جدا کرد و مورد تعمیر و یا تمیز کردن قرار داد.

توالت فرنگی دو تکه

در برابر توالت‌های فرنگی دو تکه باید از توالت فرنگی‌های یک تکه نام برد. همان طور که از نام این توالت فرنگی‌ها مشخص است، در این مدل از توالت فرنگی ها، مخزن و کاسه توالت به همدیگر متصل و وصل می‌باشند. بنابراین احتمال نشت در توالت فرنگی که معمولا به دلیل اشتباهات و خطاهای زمان نصب رخ می‌دهد از بین می‌رود. بنابراین مهم ترین و اصلی ترین مزیت این مدل از توالت فرنگی‌ها یک تکه بودن آن است. ولی با این حال باید گفت که توالت فرنگی یک تکه تنها می‌تواند بر روی زمین نصب شود، و امکان نصب آن‌ها بر روی دیوار وجود ندارد و حتی به ندرت نصب می‌شود. چرا که وزن توالت فرنگی‌های یک تکه زیاد است.. در حالی که توالت فرنگی دو تکه را می‌توان هم بر روی دیوار و هم بر روی زمین نصب کرد.   

انواع توالت فرنگی از لحاظ نحوه استفاده

بر اساس نحوه استفاده و شرایط بدنی کاربر می‌توان توالت فرنگی‌ها را به چند دسته تقسیم بندی کرد. برخی از توالت فرنگی‌ها برای استفاده سالمندان، کودکان و یا حتی معلولین و غیره تولید می‌شوند.

توالت فرنگی مخصوص سالمندان

بنابراین می‌توان از توالت فرنگی مخصوص کودکان و یا توالت فرنگی مخصوص سالمندان و غیره نام برد. طراحی و ظاهر و شکل هر کدام از این نوع توالت فرنگی‌ها بسیار خاص و منحصر به فرد می‌باشند و به این دلیل بر تنوع و تعدد توالت فرنگی‌ها می‌افزایند. طراحی این نوع از توالت فرنگی‌ها به گونه‌ای است، که افراد هدف به راحتی و آسانی بتوانند از آن استفاده کنند.

توالت فرنگی‌ها از لحاظ تعداد فلاش تانک ها

انواع توالت فرنگی از نظر تعداد فلاش تانک‌های به کار رفته در آن یکی دیگر از روش‌ها و معیارهایی که برای تقسیم بندی انواع توالت فرنگی‌ها وجود دارد، تقسیم بندی انواع توالت فرنگی‌ها از نظر تعداد فلاش‌های به کار رفته در آن است. در این معیار می‌توان از توالت فرنگی‌های یک فلاش و دو فلاش نام برد. توالت فرنگی هایی که دارای تنها یک فلاش هستند، دارای استفاده راحت تر و آسان تری می‌باشند، ولی با این حال، امکان تنظیم آب در این نوع از توالت فرنگی‌ها وجود ندارد.

توالت فرنگی دارای دو عدد فلاش تانک

در حالی که توالت فرنگی‌های دو فلاشه دارای دو فلاش تانک هستند. یکی از فلاش تانک‌ها برای مقدار آب کمتر و دیگری برای مقدار آب بیشتر استفاده می‌شود. بنابراین در این مدل از توالت فرنگی می‌توان با انتخاب یکی از فلاش‌ها میزان آب مورد نیاز برای تخلیه را مشخص و تعیین کرد. با وجود این که مهم ترین و اصلی ترین مزیت این مدل از توالت فرنگی‌ها امکان مدیریت و مصرف آب است. ولی با این حال، احتمال آسیب و خرابی توالت فرنگی دو فلاش در مقایسه با توالت فرنگی تک فلاش بسیار بیشتر و زیادتر است و از سوی دیگر نگهداری و سرویس کاری آن نیز دشوار تر می‌باشد